Sobota, 5. oktobra smo gasilci obiskali kar dva kraja, ki sta močno zaznamovana s trpljenjem ljudi. Letošnji gasilski izlet je bil tako zgodovinsko obarvan. Ogledali smo si taborišča na hrvaškem otoku Rabu in Goli otok. Oba kraja sta bila med drugo svetovno vojno in po njej taborišča in politični zapor.
Na pot smo krenili zgodaj zjutraj in do mesta Krk na istoimenskem otoku prispeli sredi dopoldneva. Po razburkanem morju smo se z ladjo odpeljali na otok Rab, kjer smo si ogledali kraj trpljenja Kampor, kjer je bilo do jeseni 1943 italijansko taborišče. V taborišču je bilo veliko ljudi tudi iz naših krajev. Nekaj jih je na trem mestu tudi pokopanih in njihova imena so tudi zapisana. Po razlagi našega vodiča Bojana in ogledu spominskega parka s pokopališčem, smo se ponovno vkrcali na ladjico in se odpeljali na Goli otok, kjer je bil od leta 1948 do 1958 zapor za politične nasprotnike takratnega režima, kasneje do leta 1988 pa je bil to kraj prevzgoje mladoletnikov. Po temeljiti razlagi lokalnega vodnika smo izvedeli marsikaj o bivanju na otoku. Z besedo in slikami nam je predstavil mučenje in poniževanje zapornikov, to so bili večinoma izobraženci bivše Jugoslavije, ki se v prvih letih po drugi svetovni vojni niso pravočasno obrnili »po vetru« ali pa so bili zavedeni. Infrastruktura na otoku propada, saj tamkajšnja oblast nima posluha za obnovitev in bi najraje omenjeni otok zbrisali iz zemljevida, saj dokazuje krute čase v letih od 1948 do 1988. Po krajšem sprehodu po ostankih nekdanjega zapora je še sledila pot z ladjico proti otoku Krk, in nato pot proti domu.
Na poti proti domu nas je še čakala dobra večerja na Kmečkem turizmu pri Janezinovih v Ilirski Bistrici in v zadnji uri dneva smo varno prispeli v Dob, kamor nas je pripeljal šofer Niko. Z nami je bil tudi vodič Bojan, kateri nam je izletniški dan polepšal z zanimivimi razlagami, saj se zelo dobro spozna na zgodovino, botaniko in krajevni zemljepis in bili smo kar enotni, da mu to gre zelo dobro.